• קונטי למטה
  • גודייר
  • מישלין
  • טויו למטה
  • פאלקן למטה
  • פירלי למטה
מאמרים לנהג >> אלכוהול ונהיגה
נהיגה בהשפעת אלכוהול היא גורם סיכון עיקרי לתאונות דרכים ברמה כלל עולמית. הסיכוי להתרחשות תאונה עולה, ככל שרמת האלכוהול בדם עולה, והסיכוי של נהג שיכור להיות מעורב בתאונה קטלנית גבוה פי 17 בהשוואה לנהג שאינו נוהג בהשפעת אלכוהול. בקרב נהגים צעירים הנוהגים בהשפעת אלכוהול, הסיכוי למעורבות בתאונה קטלנית גבוה אף יותר. ​​​​​​​​​​​​​​​
שתיית אלכוהול משפיעה על טווח רחב של כישורי נהיגה: הקשב של הנהג, תנועת העיניים של הנהג, עמידותו לסִנוור, התפיסה החזותית שלו, זמן התגובה שלו, יכולתו לכוון את הרכב (באמצעות ההגה), תהליך עיבוד המידע ועוד. נוסף על כך, נהיגה בהשפעת אלכוהול כרוכה לעתים בהתנהגויות מסוכנות אחרות כמו לדוגמה אי-חגורת חגירת בטיחות או נסיעה במהירות מופרזת.
בישראל יש בעיה ממשית של נהיגה בהשפעת אלכוהול. בשנת 2010 נרשמה עבירת נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים לעשרה נהגים שהיו מעורבים בתאונות קטלניות, ומספר ההרוגים בתאונות אלה עמד על 14 בני אדם. עם זאת, המידע הקיים על מעורבות בתאונות קטלניות בשל נהיגה בהשפעת אלכוהול או סמים הוא חלקי ולא מדויק, והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מעריכה כי יש דיווח חסר על תופעה זו, וכי היקף התופעה גדול בהרבה מההיקף המוצג בנתונים הקיימים. מחקר שנערך עבור הרשות מצביע על רמת אלכוהול גבוהה מהמותר בחוק שנמצאה אצל 14.5% מהנהגים שנפגעו בתאונות דרכים ואושפזו ביחידות הטראומה.

בשנת 2011 ערכה הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים סקר ארצי לבחינה של היקף התופעה של נהיגה בהשפעת אלכוהול. הסקר נערך בשלושה סופי שבוע בחודשים נובמבר ודצמבר ב-38 אתרים ברחבי הארץ, וזיהוי הנהגים השיכורים התבצע באמצעות בדיקות ינשוף. ממצאי הסקר הראו כי אחוז הנהגים השיכורים במרכז הוא הגבוה ביותר - 4%, בצפון עומד שיעור הנהגים השיכורים על 2.3% ובדרום - על 1.9%.

כמו כן בסקר עמדות טלפוני שערכה הרשות בשנת 2011 בנושא אלכוהול ונהיגה, דיווחו שליש מהנהגים שהשתתפו בסקר כי נהגו לאחר שתיית משקה אלכוהולי אחד לפחות, וכי בנסיעה זו הסיעו שני נוסעים בממוצע - אשר גם הם, במרבית המקרים, שתו אלכוהול. עוד נמצא כי הגורמים הנתפסים כבעלי ההשפעה הרבה ביותר על הימנעות מנהיגה בהשפעת אלכוהול הם אכיפה וענישה (78%), הסדרי נסיעה נוחים ממקומות הבילוי (63%) והסברה וחינוך (58%).  

לפיכך הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פועלת לצמצום של תופעת הנהיגה בהשפעת אלכוהול באמצעות פעולות שונות בתחום ההסברה, החינוך וההכשרה, החקיקה והאכיפה.