מסדרים מקום ייעודי לרכב: איך כדאי לתכנן את חניית הבית הפרטי?

חניית רכבים מסודרת, היא היבט נפוץ מאוד של תכנון בתים פרטיים. מחד, יש אפשרויות רבות בתכנון של שטח כזה, לגבי מספר הרכבים והיבטים נוספים. מאידך, יש לא מעט אילוצים להתחשב בהם בתכנון. כך שזו לא בהכרח משימה פשוטה. במה זה מתבטא? וכיצד כדאי לתכנן זאת?

היבטים רבים ומשלימים

לכאורה, מדובר רק במתחם קטן ופשוט יחסית, שנועד לתת מענה לצורך בודד: חנייה לרכבים. בפועל, חנייה כזו עשויה להיות מורכבת למדי. זאת, כאשר יש כמה רכבים להחנות, כאשר מעוניינים בשער חשמלי, בהתאם לאופן סגירת החניה ובעקבות שיקולים נוספים. התכנון עשוי גם לדרוש התעמקות במגוון תחומי משנה שונים. למשל, כאשר צריך לבחור מנוע לשער חשמלי איכותי, אשר יספק את המענה הטוב ביותר, לזמן ממושך. לכן, תכנון חניית רכב הוא דבר שכדאי לעשות בנחת ולחשוב עליו בצורה רחבה.

קבלת האישורים המתאימים

הוספת חניה דורשת קבלת אישורים מתאימים. מובן שיש לברר נקודה זו ולטפל בה מראש. לשם כך, החניה תצטרך לעמוד בדרישות התקנים הרלוונטיים.

שיקולי תכנון כללי

ישנם כמה וכמה שיקולים ושאלות, אשר ייכנסו לתמונה כבר בשלב הראשוני של התכנון. ראשית, מה מספר הרכבים המרבי שעבורו דרוש מקום חניה? האם מעוניינים במקום גם לרכבי אורחים? במקרה של חניה לכמה רכבים, יש לחשוב על אופן כניסתם ויציאתם. בהתאם לתנאי המקום, רכב חונה אחד עשוי להפריע ליציאת רכב חונה שני. עוד שיקול ראשוני וכללי, הוא לגבי המבנה שיגן על הרכבים. האם דרוש רק גג? אולי מעדיפים גם קירות מכל הצדדים? השאלה אם החניה תהיה יותר סגורה או יותר פתוחה, היא בעלת השלכות רבות. כאשר סוגרים, מגינים על הרכבים מפני השמש ולשלשת הציפורים. עם זאת, הדבר דורש תאורה פנימית בחנייה. כמובן, גג וקירות יוסיפו למורכבות התכנון הכללי.

 

 

להגדיר היטב את המטרות

אם תגדירו את מטרות החניה מראש היטב, הדבר יחסוך לכם בהמשך בצורך לבצע אלתורים ולהשקיע הוצאות נוספות. מטרה בסיסית ונפוצה היא כמובן הגנה מגניבה. מכך נגזרות החלטות כגון הסתרת הרכבים החונים מבחינה ויזואלית, השער שבוחרים ואופן נעילתו, חיבור לאזעקה וכדומה. אך אזור חניה עשוי לשמש לא רק ישירות עבור חניה. חניה סגורה עשויה לשמש למטרות נוספות כגון אחסון במדפים לאורך הקירות. כמובן, ייתכן שתרצו למקם בחניה גם עזרים שונים לטיפול ברכב, כגון שמן ומים למילוי, מד לחץ אוויר בצמיגים, מטען מצברים וסט כלי עבודה. עוד דוגמה: אם החניה צמודה לגינה, אולי תרצו לשלב בה תאורה עבור הגינה. כדאי לחשוב על דברים כאלה מראש.

לחשוב באופן יצירתי

נושא תכנון החניות בבתים פרטיים, הוא גם נושא נפוץ וגם כזה שפותחו עבורו אינספור פתרונות יצירתיים. לכן לא כדאי למהר ולהחליט ש"אי אפשר" לגבי סיבוך כזה או אחר. בעזרת אדריכלים מנוסים או אפילו חיפוש חופשי באינטרנט, ייתכן שתמצאו פתרון זמין. למשל בנושא מיצוי המשאבים ותנאי המקום. מה אם אין לכם די שטח חניה לכל הרכבים? ישנה אפשרות של מרתף חנייה. ישנו גם מה שמכונה מתקן "מכפיל חניה”, אשר מאפשר להחנות שני רכבים על אותו שטח רצפה, האחד מעל השני. עוד פתרון מיוחד וחביב, הוא משטח שמאפשר לסובב את הרכב החונה במקום – לעתים הדבר מסייע לתמרן במקומות צפופים.

מערכות החשמל

במערכות החשמל לחניה, טמון פוטנציאל רב לשיפורים ושכלולים. השער לחניה (שבחירתו מהווה נושא חשוב ומיוחד בפני עצמו) יכול להיות בהפעלה חשמלית, מרחוק וגם דרך טלפון סלולארי. באמצעות חיבור למערכת "בית חכם", תוכלו לקבל חיווי מרחוק על מצב שער החניה, לצפות ברכבים דרך מצלמת אבטחה ועוד. תוכלו גם לשלוט דרכה על מערכות חשמליות שונות בחניה, כמו התאורה ופתיחת וסגירת השער. חיבור למערכת אזעקה, הוא עוד היבט "חשמלי" חשוב כמובן.

לסיכום

כפי שראיתם, לתכנון חניה נכנסים שיקולים אפשריים רבים. ייתכן שבמקרה שלכם, ייכנסו שיקולים נוספים לאלה שהזכרנו. העיקר, הוא לתכנן באופן שיטתי ולא למהר.

שאלות בנושא מסדרים מקום ייעודי לרכב: איך כדאי לתכנן את חניית הבית הפרטי?

למידע נוסף על מסדרים מקום ייעודי לרכב: איך כדאי לתכנן את חניית הבית הפרטי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות